o nás  >  ponuka služieb  >  kúpeľné pobyty na Slovensku  >  fotogaléria  >  kontakt   SK      EN 
KÚPEĽNÉ POBYTY NA SLOVENSKU  
 Bardejov 
 Bojnice 
 Dudince 
 Piešťany 
 Turčianske Teplice 
Bardejovské kúpele Certifikáty kvality: ISO 9001:2000

do fotogalerie do fotogalerie do fotogalerie

Prírodné liečivé zdroje
Prírodné vody, ktoré tu vyvierajú sú klasifikované ako hydrouhličitanové, chloridosodné, železnaté, studené, hypotonické so zvýšeným obsahom kyseliny boritej. Celková mineralizácia jednotlivých prameňov je od 1600mg/l (prameň Klára) do 9400 mg/l (prameň Herkules) s obsahom oxidu uhličitého od 2200 do 3800 mg/l.

Indikácie

  • Choroby obehového ústrojenstva
  • Choroby tráviaceho ústrojenstva
  • Choroby z poruchy látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou
  • Netuberkulózne choroby dýchacích ciest.
  • Reconvalescence after complex oncological treatment

Kúpeľné produkty na základe prírodných liečivých zdrojov Liečebné a preventívne pobyty – uznané a vedecky overené liečebné a preventívne metódy počas 14 – 28 dňových pobytov.
Vo všetkých kúpeľných produktoch je v cene pobytu i 24-hodinová lekárska pohotovosť.
Všetky liečebné produkty sú garantované, musia spĺňať zákonné kritériá Ministerstva zdravotníctva SR o vybavenosti personálu, liečebnom postupe a materiálno-technickom vybavení.
V produktoch sú 21 – 28 dňové all inclusive pobyty, pozostávajúce zo vstupného a výstupného lekárskeho vyšetrenia skúseným kúpeľným lekárom, lekárska starostlivosť počas celého pobytu a liečebné pobyty podľa predpisu kúpeľného lekára.

Liečebné a preventívne kúpeľné pobyty

  • Pitné kúry patria k hlavným liečebným procedúram. Na pitné kúry sa využíva osem liečivých prameňov a to: Hlavný, Lekársky, Klára, Alžbeta, Napoleón, František, Herkules a Alexander. Voda sa pije trikrát denne, zvyčajne pred jedlom. Množstvo a dobu určí ošetrujúci lekár.
  • Termoterapia využívaja prírodné liečivé zdroje, ako aj umelé fyzikálne tepelné zdroje. Medzi termoterapeutické liečebné metódy, ktoré sa v kúpeľoch využívajú, patrí aplikácia: parafínu, rašeliny, infračerveného žiarenia, sauny, elektromagnetických vĺn.
  • Vodoliečba: o krem Kneippových metód sú v kúpeľoch zastúpené všetky aplikácie modernej vodoliečby. K hlavným patria minerálne a perličkové kúpele. Na minerálne kúpele sa používa voda z minerálnych prameňov Klára a Alexander. K ďalším aplikáciám vody patria: vírivé kúpele, prísadové kúpele, sauna fínska, turecký parný kúpeľ,škótske streky, striedavý šliapací kúpeľ.
  • Uhličité terapie: keďže voda z prameňov používaná na minerálne kúpele je bohatá na oxid uhličitý, minerálne kúpele sa zaradzuje tiež k týmto terapiam. Patria sem taktiež inhalácie a plynové injekcie.
  • Peloidoterapia a parafinoterapia: v týchto terapiách sa používajú parafinové obklady a rašelinové zábaly.
  • Rehabilitácia: cvičenie v bazéne, voľné plávanie, cvičenie pri hudbe, kalanetika, joga, terénne kúry - vychádzky pod dohľadom odborného personálu, masáže
  • Elektroterapia a magnetoterapia: ultrazvuk, horské slnko, infražiariče, diatermia, diatrón, magnetoterapia, končatinový galvanický kúpeľ, fyaction a interferenčné prúdy.
  • Liečebné inhalácie
  • Fototerapia: pomocná terapia, slúžiaca k predhriatiu telesných partií (solárium).
  • Dietoterapia je priamou súčasťou komplexnej terapie s väzbou na diagnózy. Jej úlohou je obmedziť negatívny vplyv nesprávneho stravovania na diagnózu pacienta

Ubytovanie

  • Hotel Astória*** je historickou dominantou Bardejovských Kúpeľov. Hotel bol postavený v roku 1898 v klasicistickom štýle. Pre príjemnú pohodu a odpočinok ponúka ubytovanie v 20 jednoposteľových, 31 dvojposteľových izbách a 3 apartmánoch. Hotel Astória vo svojich priestoroch ponúka: koncertná sála- s kapacitou 80 stoličiek, salónik- 12 osôb, trezor, espresso s terasou. Okrem uvedených služieb ponúka hotel Astória bohatý program kultúrnych podujatí. Pravidelne sa tu koná otvárací koncert Medzinárodného hudobného leta. Taktiež sa tu týždenne usporadúvajú koncerty.
  • Hotel Ozón*** bol postavený v roku 1976. Svojou lôžkovou kapacitou je najväčším ubytovacím zariadením v Bardejovských Kúpeľoch. Rozsahom svojich služieb uspokojí aj náročných návštevníkov. K dispozícii je 8 jednoposteľových izieb, 162 dvojposteľových izieb a 8 apartmánov. Ponuka služieb v priestoroch hotela: kaviareň, cestovná kancelária, fitness centrum, sauna, solárium, masáže, kaderníctvo, kozmetika, pedikúra, lekáreň, galéria- stála výstava zaslúžilého umelca Vojtecha Löfflera, konferenčné miestnosti- skapacitou 120 a 50 osôb, strážené parkovisko v blízkosti hotela, trezor.

Stravovanie
Plná penzia v hoteli: národné špeciality, špeciality zo sladkovodných rýb, česká kuchyňa, slovenská kuchyňa, európska kuchyňa. Špeciálne diéty: vegetariánska strava, vegánska strava, bezlepková strava, delená strava, diabetická strava, žlčníková diéta, antisklerotická diéta.

Voľný čas

  • 6 tenisových kurtov
  • volejbalové a basketbalové ihrisko
  • minigolf
  • letné kúpalisko s plážovým volejbalom
  • relaxačno-rehabilitačné centrum Ozón(fitnes, sauna, solárium)
  • značkované turistické chodníky (25 km)
  • voľné jazdenie na koňoch
  • promenádne koncerty
  • pravidelné koncerty komornej hudby a spevu
  • vystúpenia popredných umeleckých telies
  • expozícia Šarišského múzea - Múzeum ľudovej architektúry (Skanzen)
  • kultúrne podujatia s vystúpením folklórnych súborov
  • prezentácie remeselníkov s ukážkou tvorby - hrnčiarskej, kováčskej, tkáčskej, rezbárskej
  • kurz paraglidingu

Z histórie
Prvá zmienka o Bardejovských Kúpeľoch je z roku 1247, keď uhorský kráľ Béla IV. daroval územie dnešných kúpeľov aj s prameňmi mestu Bardejov. Isté je, že ľudia poznali veľmi skoro liečivé účinky minerálnych vôd, o ktorých sa mohli sami presvedčiť. Do 15. storočia niet o nich presných správ. Dobrá povesť sa však rýchlo šírila, preto v roku 1505 vybudovali kabíny na kúpanie chorých, ktorí dochádzali zo širokého okolia. V roku 1777 postavili v blízkosti prameňov murovanú budovu s dvanástimi izbami pre pohodlie chorých. Liečivé výsledky prilákali maďarskú i poľskú šľachtu, čo malo veľký význam pre rozvoj kúpeľov. Chýr o kúpeľoch sa dostáva aj do panovníckych dvorov, najmä po uzdravení ťažko postihnutého poľského šľachtica, pána Tomáša Lisického z Lisiec. Prvá písomná vedecká správa o výsledku analýzy dvoch najviac používaných bardejovských prameňov Hlavného a Kúpeľného bola podaná v roku 1795 prof. Pavlom Kitaiblom z Pešti. V tomto období sa využívalo 7 minerálnych prameňov. Bardejovské kyselky pokladal za jedny z najliečivejších vôd v Európe, vhodné na plnenie a export. Po ďalšej analýze Kitaibel navrhol indikácie kúpeľnej liečby. Podľa neho sa bardejovské vody hodia proti bolestiam hlavy, na liečenie kontraktúr, epilepsie, hypochondrie, ženských chorôb, podagry, močových kamienkov, žalúdočných chorôb. Aj Kitaiblova správa prispela k tomu, že sa Bardejovské Kúpele už koncom 18. storočia zaradili medzi najnavštevovanejšie kúpele Uhorska. Bardejovská kyselka sa začala plniť a exportovať nielen do Budapešti, ale aj do Varšavy, Berlína, Frankfurtu. Z roku 1817 pochádza prvý významný opis kúpeľov a tamojších obyčajov od Jána Čaploviča. V prvej polovici 19. storočia zaznamenali Bardejovské Kúpele najväčší rozkvet. V krátkom čase sa postavil nový priestranný kúpeľný dom a niekoľko obytných budov. V tomto období sa využívalo už 13 minerálnych prameňov.

Klíma
mierna kontinentálna klíma, teplé a suché letá, mierne zimy

Poloha
Bardejovské kúpele ležia na severovýchode Slovenska, na južnom úbočí pohoria Nízke Beskydy uprostred zmiešaných lesov. 4 km severne od mesta Bardejov, v nadmorskej výške: 325 m, zemepisná šírka: 49°19', zemepisná dĺžka: 21°17' .

Doprava
Najbližšie medzinárodné letiská: Bratislava 460 km, Viedeň 520km
Najbližšie vnútroštátne letiská: Poprad 105 km, Košice 80 km
Doprava z letiska je zabezpečená na objednávku z Bratislavy a Viedne až do kúpeľného hotela.

home < previous next >    ©2007 BALNEOTHERMA